Kdo je Jakub Jakoubek?                                                     

     Jakub je kluk jako každý jiný. Chodí do školy, čte, brouzdá po internetu, ale hlavně kreslí prima obrázky. A to je právě důvod, proč jsme se rozhodli vytvořit mu vlastní webovou stránku. Pokud si chcete některé z jeho obrázků prohlédnout, nebo se prostě jen tak potěšit a pohladit si dušičku, je tohle to pravé místo.

     Jakubovi je teď třináct let, už šestý rok jezdí na invalidním vozíčku. Je postižen svalovou dystrofií, což je vrozené nervosvalové onemocnění, které postupně oslabuje svaly a zbavuje ho pohybových schopností. Jakub postupně přestával chodit, vyměnil časem mechanický vozík za elektrický a v současné době je úplně odkázán na pomoc rodiny a okolí.

     V loňském roce měl Kuba velké zdravotní potíže, prodělal několikrát zápal plic. Přesto se dokázal zase vzchopit a dělá všem radost. Je sice více odkázaný na svůj pelíšek, ale přesto je pořád dobře naladěný, veselý kluk. Nemoc mu nedovoluje chodit mezi děti do školy tak často, jak by si přál, a tak se většinou učí doma. Víc se věnuje rehabilitaci, správnému dýchání a venčení sebe i své asistenční fenky Betynky, která je jeho velikou kamarádkou.

      Od malička moc rád kreslil, obrázků nakreslil snad stovky. Je to pro něj vlastně jediný způsob realizace, do obrázků může „přefiltrovat“ svoje dojmy, zážitky, nápady. Na rozdíl od ostatních vrstevníků ho při kreslení nerozptylují další zájmy. Má velkou fantazii, kterou by mu určitě mnohý z nás mohl závidět.Kreslí pořád, ale každý obrázek mu dá velkou práci, kreslí doslova celým tělem. I když nemůže třeba zvednou ruku, přesto zvládá stále alespoň psaní a tím i kreslení, i když s obtížemi. Jeho obrázky měly ohlas nejen mezi přáteli a známými, kterým je už léta rozdává, ale i na výstavě,která se konala v Galerii dětské kresby v Praze na podzim 2003. Byly na ní vystaveny práce dětí, hospitalizovaných v pražské VFN a ty Kubovy se rozhodně neztratily. Některé z nich rozveselují nemocniční pokoje právě na dětském oddělení nemocnice, nebo v ambulantním centru pro nervosvalová onemocnění.

     Protože Kubovy obrázky zaujaly už mnoho lidí, rozhodli jsme se, že by bylo hezké, vydat je knižně. Vydání takové knížky by pro Kubu bylo určitě velikou událostí, byla by to pro něj taková „třešnička na dortu“, odměna za všechnu píli a pečlivost, kterou kreslení věnoval. A pro všechny jeho kamarády a přátele by to mohlo být připomenutí, že i když se někdo ocitne na vozíčku, neznamená to, že se nemůže nějakým způsobem realizovat, ukázat ostatním, že taky něco umí.

     Nápad s knížkou uvítala spousta lidí v našem okolí, kteří Jakuba osobně znají, nebo měli možnost vidět jeho obrázky při některých akcích, nebo třeba v našem městském zpravodaji. Realizace knížky ale byla velice náročná a zdlouhavá, stála nás spoustu sil. Věříme, že vše dojde ke zdárnému konci a až knížka vyjde, upozorníme na to všechny příznivce na těchto stránkách. Pokud kdokoliv bude mít chuť nás kontaktovat, budeme vděční za jakýkoliv ohlas a odpovíme určitě. Lze využít e-mail: jakoubek.jakub@seznam.cz .